Jak uprawiać szafran
Cebulki Crocus sativus z naszej hodowli powinny być posadzone w okresie od połowy sierpnia do końca września.
Do rozpoczęcia hodowli potrzebna jest wapienna, przepuszczalna i bogata w próchnicę gleba. Poziom pH gleby powinien wynosić pomiędzy 6 i 8.
Bardzo ważne jest też to, aby na tej samej glebie nigdy wcześniej nie rosły kwiaty cebulowe z tej samej rodziny co crocus sativus – Iridaceae. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, w której cebulki będą chorować przez występujące tam ewentualnie patogeny, grzyby, bakterie i nicienie. Jeszcze lepiej jest zasadzić bulwy w miejscu, w którym nigdy wcześniej nie uprawiano roślin bulwiastych. Bulwy można sadzić na różne sposoby. Sposób sadzenia zależy od poziomu przepuszczalności gleby. Jeżeli po intensywnych opadach deszczu kałuże pozostają przez długi czas widoczne, przepuszczalność gleby jest mniejsza niż w przypadku kiedy kałuże znikają w przeciągu godziny.
Sadzenie cebulek prawie zawsze odbywa się w systemie „rzędowym”. Oznacza to, że najpierw należy wykopać wzdłuż linii prostej rowek głęboki na 10-15 centymetrów. Jego długość jest zależna od ilości dostępnych cebulek i rozmiaru obszaru przeznaczonego na uprawę. Po wykopaniu rowka, można umieścić w nim cebule, układając je spiczastą końcówką do góry.
Odstęp pomiędzy cebulkami zależy od ich rozmiaru, o którym opowiem za chwilę.
Odstęp pomiędzy rzędami powinien wynosić około 15 centymetrów. Po zasadzeniu pierwszego rzędu, przenieś linię o 15 centymetrów dalej i wykop następny rowek. Ziemią wykopaną z tego rzędu zasyp pierwszy rowek. Po wykopaniu czterech rzędów, rozsądnie będzie zachować odstęp 25 centymetrów pomiędzy czwartym i piątym rzędem, co ułatwi Ci pracę przy cebulkach, jak na przykład pielenie, i oczywiście zbieranie szafranu. Możesz utworzyć taką ścieżkę po każdych czterech rzędach.
Jeżeli poziom przepuszczalności gleby nie jest za wysoki, najlepiej jest wykopać ścieżki na głębokość około 15 – 20 centymetrów tak, aby mogły być używane jako rynny dla wody deszczowej.
Jeśli poziom przepuszczalności gleby jest niski, polecam utworzenie głębokiej ścieżki o szerokości 15 – 20 centymetrów po każdych dwóch rzędach.
Jak już wspomniałem, odstęp między cebulkami jest zależny od ich wielkości, a także od tego czy zamierzasz pozostawić je w ziemi przez kilka lat, czy będziesz je co roku wykopywać.
W komercyjnej hodowli szafranu, cebulki Crocus sativus pozostawia się w ziemi przez około 5 lat a następnie wykopuje. Szafran uzyskuje się zwykle w drugim roku po ponownym posadzeniu, i pozostaje on stabilny do czwartego roku, po czym marnieje. Prawdą jest, że w krajach gdzie skoncentrowana jest komercyjna uprawa szafranu, klimat gwarantuje, że podczas pory letniej cebulki otrzymują wystarczającą ilość ciepła w glebie aby stworzyć w cebulkach kwiaty na następny okres kwitnienia. W krajach z „chłodniejszym” latem poleca się pozostawić cebulki w glebie przez dwa lata, a następnie je wykopać. Potem należy przechowywać je w suchym miejscu i temperaturze około 23 stopni Celsjusza aż do ponownego zasadzenia.
Jeżeli zdecydujesz się odkopywać cebule co kolejne dwa lata, to odstęp od 5 do 10 centymetrów pomiędzy nimi będzie wystarczający, ale jeżeli chcesz pozostawić cebule w ziemi na dłużej, to należy zachować odstęp od 10 do 20 centymetrów. Każdego roku rośliny będą się znacznie rozrastać, przez co odstęp pomiędzy nimi będzie się zmniejszał. Poniższe informacje dotyczą oczywiście najmniejszych odstępów pomiędzy małymi cebulkami oraz największych odstępów pomiędzy dużymi cebulkami.